Zapomnij o Ethereum, DeFi jest budowany na Bitcoinie

Макс Шарифуллин
3 min readOct 25, 2020

Kilka tygodni temu przykuł moją uwagę nagłówek CoinDesk,”dlaczego Hardnosed Bitcoiners Can Learn to Love DeFi”. Tytuł był przeznaczony dla kontrowersji. Zdecentralizowane Finanse (DeFi) wydają się być wszystkim, co bitcoinerzy odrzucają: bezużytecznymi tokenami stworzonymi dla przypadkowych projektów i szybkimi chwytami pieniędzy napędzanymi ponzinomiką. Wszystko to dzieje się na Ethereum, niekwestionowanym konkurencie Bitcoina.

Jednak odrzucenie utworu i jego autora Matta Luongo byłoby błędem. Matt jest zagorzałym Bitcoinerem, który wydaje mi się oczywisty. Jako wieloletni Bitcoiner, zawsze marzyłem, aby rozszerzyć decentralizację Bitcoina na szerszą gospodarkę. To właśnie mówi Matt: nadszedł czas, abyśmy przenieśli naszą wiarę w decentralizację na wyższy poziom.

Edan Yago jest współpracownikiem Sovryn i założycielem CementDAO. Sovryn jest zdecentralizowaną platformą handlu i pożyczek bitcoin. CementDAO jest zdecentralizowanym narzędziem do zjednoczenia rozdrobnionego ekosystemu stablecoin.

Mamy już zdecentralizowaną walutę; teraz powinniśmy zdecentralizować usługi, za pośrednictwem których używamy tej waluty. Nie zgadzam się jednak z proponowanym przez Matta rozwiązaniem.

Subskrybuj Blockchain Bites, naszą codzienną aktualizację z najnowszymi historiami.

Tego samego dnia ukazał się artykuł Matta, dowiedzieliśmy się, że BitMEX, w którym tak wielu bitcoinów zdeponowało swoje bitcoiny, jest zagrożony. Nie tylko naraża to na niebezpieczeństwo bitcoin i prywatne informacje użytkowników, ale także zagraża dostępności usługi finansowej, którą wielu Bitcoinerów uznało za przydatną.

Z czasem wszystkie usługi typu BitMEX znajdą się pod presją, aby stać się regulowane. Będą żądać od użytkowników dox samych poprzez zasady know-your-customer (KYC). Będą one nadal stać się scentralizowane choke punktów w gospodarce Bitcoin, gdzie władze mogą wywierać presję, kontrolować i rozszerzyć swoje macki nadzoru. Nie w ten sposób budujemy niecenzuralną, bezemisyjną gospodarkę wokół bitcoina. Potrzebujemy alternatywy.

Jeśli chcemy rozszerzyć etos wolności i suwerenności Bitcoina poza hodlinga, usługi bitcoina muszą stać się zdecentralizowane. Tym właśnie jest DeFi. Podsumowując, nikt nie powinien zwracać większej uwagi i bardziej wspierać DeFi niż Bitcoinery.

“PO PROSTU NIE MA POWODU, ABY BUDOWAĆ “BITCOIN DEFI” NA ETHEREUM.”

Więc gdzie Matt i ja się nie zgadzamy? Matt sugeruje, że sposobem na osiągnięcie tego jest skorzystanie z usług DeFi budowanych na Ethereum. Aby było to możliwe, ciężko pracował nad tbtc, bardziej zdecentralizowanym sposobem tokenizowania bitcoina na Ethereum.

Ethereum, twierdzi, jest tam, gdzie jest akcja, to jest, gdzie są usługi DeFi, to jest, gdzie efekty sieci są budowane. To wszystko prawda. Jednak prawdą jest również, że na Ethereum tokenizowany BTC, niezależnie od tego, jak dobrze zdecentralizowany jest token, zawsze będzie obywatelem drugiej klasy. Walutą bazową jest ether( ETH), opłaty transakcyjne są wypłacane w ETH, gwarancje bezpieczeństwa są gwarancjami Ethereum.

Dla mnie, i podejrzewam, że dla wielu jest to w najlepszym razie poważna wada, a w najgorszym fatalna wada. Po prostu nie ma powodu, aby budować “Bitcoin DeFi” na Ethereum. Bitcoin layer 2 zapewnia wszystkie narzędzia do tego w środowisku natywnym dla bitcoin, z jaśniejszymi gwarancjami bezpieczeństwa, niższymi opłatami i bez tworzenia konkurencyjnych altcoinów.

Zobacz też: Defi Dad-Five Years In, DeFi definiuje teraz Ethereum

Łańcuch boczny Bitcoin o nazwie RISK jest gospodarzem rosnącej liczby usług Bitcoin DeFi, które zapewniają podstawowe funkcje finansowe. Money-on-Chain tworzy stablecoin oparty na bitcoinach, dając Bitcoinerom dostęp do funduszy denominowanych w dolarach amerykańskich, bez konieczności dotykania Fiata. Sovryn wkrótce zapewni bezemisyjne i nieocenzurowane transakcje spot, transakcje lewarowane, pożyczki i kredyty.

Jak sugeruje Matt, bitcoiny mają cenny zasób i powinny być w stanie zarabiać na nim bez przechodzenia przez scentralizowaną usługę. Jest to możliwe dzisiaj bez Ethereum lub jakiegokolwiek innego altcoina. Ogromna pula użytkowników i wartość aktywów Bitcoin jest największym efektem sieciowym w krypto. Ludzie budzą się do faktu, że Bitcoin, oryginalny DeFi, zyskuje teraz jeszcze bardziej zdecentralizowane supermoce.

--

--