Blockchain Bites: Bitcoin na Ethereum-Whos, Whats and Whys

Макс Шарифуллин
11 min readOct 26, 2020

Od stycznia Bitcoin o wartości ponad 1,5 miliarda USD został tokenizowany na tokeny ERC-20 do wykorzystania w powstającym ekosystemie Defi (decentralized finance) Na Ethereum. Te aplikacje DeFi oferują coraz większą liczbę potencjalnych przypadków użycia dla inwestorów bitcoin poszukujących alternatywnych sposobów emisji pożyczek lub dokonywania transakcji na nowych platformach wymiany.

Tokenizowanie bitcoina służy jako pomost między tymi dwoma wiodącymi społecznościami kryptowalutowymi i ważny krok naprzód dla traderów i inwestorów korzystających z funkcji oferowanych przez oba blockchainy. Dzięki tokenizowanym projektom bitcoin, potężne właściwości monetarne bitcoin mogą być wykorzystywane w stale rosnącej kolekcji aplikacji kryptowalutowych opartych na Ethereum.

CoinDesk przygotowuje się do Wirtualnego wydarzenia invest: ethereum economy w październiku. 14 ze specjalną serią biuletynów skupionych na przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Ethereum. Każdego dnia, aż do wydarzenia, zespół odpowiedzialny za Blockchain Bites zanurzy się w aspekcie Ethereum, który nas ekscytuje lub myli. Dzisiejsze intro zostało napisane przez dziennikarza Coindesk, Zacka Voella.

Tokenizowany bitcoin ożywia również odwieczną dyskusję na temat zalet decentralizacji a wygody. Niektóre projekty, takie jak projekt Tbtc tezy priorytetyzuje decentralizację, podczas gdy inne, jak wiodący w branży owinięty bitcoin (WBTC) projekt BitGo podkreśla wygodę poprzez centralnego opiekuna dla wszystkich tokenizowanych monet.

Subskrybuj Blockchain Bites, naszą codzienną aktualizację z najnowszymi historiami.

Do tej pory siedem różnych projektów oferuje usługi tokenizacji bitcoin, a lista ta prawdopodobnie wzrośnie wraz z popytem na więcej tokenów ERC-20 wspieranych bitcoinem. Wraz ze wzrostem ilości tokenizowanego bitcoina, znaczenie bezpieczeństwa i niezawodności każdego projektu staje się jeszcze ważniejsze, podobnie jak ciągły rozwój aplikacji opartych na Ethereum, które wzbudzają zainteresowanie posiadaczy tokenizowanego bitcoina.

Jest to temat rozmowy, który prawdopodobnie zostanie omówiony przez przedstawicieli CoinList i BitGo podczas mówienia na wirtualnym panelu odblokowanym: BTC na Eth: posiadanie ciasta i jedzenie go również w invest: gospodarka ethereum w najbliższą środę.

Wyróżniony panel

Opłaty są zbyt wysokie: DeFi pcha Ethereum do granic możliwości

Ethereum dostarczyło wiele oszałamiających innowacji-niektóre z projektu, inne z konieczności. DeFi wypycha ekosystem, a istniejąca infrastruktura jest wyczerpana. Czy Eth 2.0 może rozwiązać te problemy? Czy to szansa dla tak zwanych “zabójców Eth”?

Rune Christensen z MakerDAO oceni ten krytyczny rozwidlenie drogi wraz z przedstawicielami NEAR Protocol i Framework Ventures w invest: ethereum economy. “Opłaty są zbyt wysokie: DeFi pcha Ethereum do granic możliwości” 14.09.09, 09: 30

Ethereum 101

Bitcoin jest jedną z największych kryptowalut w historii kryptowalut. Przybierając formę owiniętego lub tokenizowanego bitcoina, cyfrowy zasób bierze to, co najlepsze z obu sieci blockchain-wartość cenową i markę Bitcoina oraz programowalność Ethereum-w jeden bardzo pożądany token.

CoinDesk Tech reporter będzie Foxley przełamuje mechanikę stojącą za tymi tokenizowanymi wersjami, a także powody, dla których inwestorzy chcieliby handlować reprezentacjami BTC na konkurencyjnym blockchain.

Dlaczego warto używać tokenizowanego BTC?

To, co robi bitcoin na Ethereum, jest proste: zapewnia płynność dla rosnących zdecentralizowanych giełd (DEX), takich jak Uniswap. Obecny limit rynkowy bitcoina jest pięć razy większy niż druga co do wielkości kryptowaluta, ether (ETH). Te pieniądze można wykorzystać do zarabiania więcej pieniędzy.

Tokenizowany bitcoin pozwala inwestorom przynieść duże ilości wartości do sieci Ethereum i jej młodego rynku DEX za pomocą kilku kliknięć.

Defi jest uważany za znacznie niedojrzały w porównaniu z tradycyjnymi lub scentralizowanymi rynkami giełdowymi (CEX). Widać to w dużych spreadach cenowych między zleceniami na książkach walutowych między różnymi rynkami DeFi.

Różnice cenowe na rynkach mogą być wykorzystywane przez traderów w tzw. możliwościach arbitrażu.

Owinięty bitcoin jest często aktywem z wyboru dla inwestorów poszukujących arbitrażu. Bitcoin pakuje duży cios pod względem wartości cenowej. Więcej pieniędzy na platformach transakcyjnych DeFi sprawia, że rynki stają się silniejsze, ponieważ prezentowane są dodatkowe opcje kupna i sprzedaży.

Ale tokenizowanie bitcoina nie jest pozbawione ryzyka, szczególnie ryzyka związanego z oprogramowaniem. Inwestorzy, którzy chcą ekspozycji na płynność bitcoina, płacą wyższe stopy procentowe, aby pokryć ryzyko utraty aktywów, oprócz uzyskania ekspozycji na pierwszą płynność kryptowalut.

Bezpieczeństwo inwestycji bitcoin

W przypadku tokenizowanego bitcoina bezpieczeństwo sprowadza się do rodzaju powiernictwa i tego, czy inwestycja jest zabezpieczona. Istnieją trzy główne modele: scentralizowana firma, taka jak BitGo; inteligentny system umów z zabezpieczeniem, taki jak tB TC; lub kompletne, syntetyczne wsparcie aktywów zatrudnione przez SBTC.

Scentralizowany model BitGo wymaga od użytkowników podania powiernikowi BTC, aby w zamian otrzymał token ERC-20-odpowiednik BTC. ERC-20 może być następnie sprzedawany na rynkach wtórnych lub podłączony do aplikacji DeFi w celu uzyskania rentowności.

Keep Network tbtc, który uruchomiony w zeszłym miesiącu, jest podobny do WBTC, ale zastępuje scentralizowany Model BitGo z siecią węzłów, portfeli i inteligentnych kontraktów. Sieć ta ma na celu doprowadzenie bardziej decentralizacji do procesu BitGo poprzez umożliwienie obu stronom-deponent bitcoin i powiernik — do interakcji bez zaufania za pośrednictwem oprogramowania.

Możliwe jest to dzięki kilku funkcjom, takim jak deponenci bitcoin mogą wybrać, kto przechowuje ich bitcoin i 150% Obligacja bezpieczeństwa (utrzymywana w ETH) zastawiona przez powierników na wypadek, gdyby uciekli do wzgórz z depozytami.

Rbtc Ren działa w podobny sposób jak sieć węzłów tbtc, ponieważ maszyna wirtualna Ren, RenVM, działa jako agent bez zaufania między sieciami Blockchain Bitcoin i Ethereum.

Wreszcie, SBTC jest ERC-20 wersja bitcoin. Ale tym razem jest wspierany przez inny token, Token sieci Synthetix (SNX). Każdy sBTC nie jest wspierany przez BTC, ale 800% wartości BTC w SNX, tokenie do wybicia aktywów syntetycznych (Syns) na Synthetix DEX.

Przyszłość tokenizowanych aktywów

Dziki sukces BitGo WBTC i WETH (owinięty ether) może prowadzić do większej liczby konstrukcji innych holdingów monet. Ben Chan, CTO w WBTC współtwórca BitGo, powiedział Coindesk w sierpniu, że firma patrzyła na owijanie innych kryptowalut.

WBTC 2020 sukces został w dużej mierze dzięki DeFi, powiedział.

“To, co widzieliśmy w tym roku, to fakt, że trakcja WBTC została w dużej mierze dzięki wysoce złożonej branży DeFi” — powiedział Chan.

The ledger

Coindesk Chief content Officer Michael Casey podjął temat owinięty bitcoin w swoim cotygodniowym biuletynie, pieniądze Reimagined, w czerwcu ubiegłego roku. Według Casey, tokenizowane bitcoiny przynoszą nie tylko wartość i legitymizację rozwijającemu się zdecentralizowanemu ekosystemowi finansowemu, ale także bezpieczeństwo.

Podobnie, Ethereum zapewnia jasną ścieżkę do zwrotów dla tokenizowanych użytkowników bitcoin, którzy chcą podjąć dodatkowe ryzyko.

Defi double act

Napięcia między plemionami Bitcoina i Ethereum zostały poruszone przez trend, który outsiderzy mogą postrzegać jako znak harmonii. Poniżej rywalizacji, która rozgrywa się głównie na krypto Twitterze, trend bitcoin-on-Ethereum mówi więcej o komplementarności niż konkurencji.

Wzrost tokenizowanych reprezentacji BTC podkreśla, że bitcoin jest rezerwowym zasobem wszechświata kryptowalut, a rozwijający się ekosystem “Defi” Ethereum jest platformą do generowania kredytów i ułatwiania wymiany płynów.

Paralele w świecie rzeczywistym

Ten trend odzwierciedla wczesne początki nowego, zdecentralizowanego globalnego systemu finansowego. Analogia: Bitcoin to Dolar, A Ethereum to SWIFT, międzynarodowa sieć koordynująca płatności transgraniczne między bankami. (Ponieważ Ethereum stara się robić znacznie więcej niż płatności, możemy również powołać się na tę analogię do wielu innych organizacji, takich jak International Swaps and Derivatives Association lub Depository Trust And Clearing Corporation.)

Odrzućmy więc roszczenia takie jak te z Ethhub.io współzałożyciel Anthony Sassano. Twierdził, że ponieważ transakcje tokenów bitcoin na Ethereum odmawiają górnikom opłat, które w przeciwnym razie otrzymaliby w łańcuchu bitcoin, bitcoin staje się” obywatelem drugiej klasy “ do eteru. Trudno oczekiwać, że ludzie w krajach, w których dolary są preferowane do lokalnej waluty, pomyślą o tym pierwszym jako o drugiej klasie. I tak samo jak USA. korzyści z zagranicznego popytu na dolary-poprzez seigniorage lub nieoprocentowane pożyczki-posiadacze bitcoina korzystają z jego poszukiwanej płynności i wartości zabezpieczenia w ekosystemie Ethereum, gdzie pozwala im wyodrębnić odsetki premium.

Mimo to, aby ogłosić bitcoin zwycięzcą na podstawie jego odwołania jako aktywa rezerwowego, należy porównać jabłka do pomarańczy. Ether jest coraz częściej postrzegany nie jako waluta płatnicza lub przechowująca wartość, ale jako towar, który napędza zdecentralizowaną sieć obliczeniową organizującą inteligentne kontrakty.

Sieć ta podtrzymuje obecnie swój system finansowy, zdecentralizowany mikrokosmos ogromnego tradycyjnego. Wykorzystuje tokenizowane wersje walut bazowych, które użytkownicy najbardziej cenią (czy to bitcoin, czy fiat) i zapewnia zdezintegrowane mechanizmy pożyczania lub pożyczania ich lub tworzenia zdecentralizowanych kontraktów pochodnych lub ubezpieczeniowych. To, co powstaje, choć w formie zbyt niestabilnej dla tradycyjnych instytucji, to wielopłaszczyznowy rynek zarządzania ryzykiem i handlu nim.

System ten jest napędzany przez globalną pulę innowacji i rozwoju większy niż Bitcoin. w czerwcu ubiegłego roku, nie było 1,243 pełnoetatowych deweloperów pracujących na Ethereum w porównaniu z 319 pracuje na Bitcoin Core, według raportu Electric Capital. Chociaż praca ta jest rozłożona na wiele projektów, Rozmiar jej społeczności daje Ethereum przewagę efektów sieciowych.

Niezależnie od tego, czy DeFi może rzucić swój dziki zachód i dojrzać wystarczająco do głównego nurtu adopcji, kod i pomysły generowane przez tych inżynierów kładą podwaliny pod jakiekolwiek regulowane lub nieuregulowane modele finansowe oparte na blockchain pojawią się w przyszłości.

Złożoność a prostota

Istnieją uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa w Ethereum. Przy tak złożonym systemie i tak wielu różnych programach działających na nim powierzchnia ataku jest duża. A biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stoi społeczność podczas migracji do Ethereum 2.0, w tym nowy mechanizm konsensusu proof-of-stake i rozwiązanie shardingowe dla skalowania transakcji, nadal nie jest pewne, że kiedykolwiek będzie gotowy do prime time.

Rzeczywiście, względny brak złożoności jest jednym z powodów, dla których wielu czuje się bardziej komfortowo z bezpieczeństwem Bitcoin Core. Bitcoin jest kucykiem z jednym trikiem, ale robi to — śledzenie niewydanych wyjść transakcji lub UTXOs — bardzo dobrze i bardzo bezpiecznie. Jego sprawdzone bezpieczeństwo jest kluczowym powodem, dla którego bitcoin jest aktywem rezerwowym krypto.

W stronę przeciw kruchości

Włączenie bitcoina do inteligentnych kontraktów Ethereum z natury wzmacnia system DeFi.

Zdecentralizowane giełdy (DEXs), które umożliwiają handel kryptowalutami peer-to-peer bez scentralizowanej giełdy (CEX) przejmującej kontrolę nad twoimi aktywami, zintegrowały WBTC na swoich rynkach, aby zwiększyć płynność potrzebną do ich opłacalności.

Tymczasem przejście przez wiodącą platformę Defi MakerDAO do włączenia WBTC wiosną ubiegłego roku do przyjętego zabezpieczenia oznaczało, że ma większą pulę wartości do generowania kredytów.

To rozszerzenie bazy użytkowników i ofert rynkowych DeFi jest samo w sobie impulsem do zwiększenia bezpieczeństwa. Nie tylko dlatego, że więcej programistów oznacza, że więcej luk w kodzie jest wykrywanych i naprawianych. Dzieje się tak dlatego, że połączenia krótkich i długich pozycji inwestorów oraz produktów ubezpieczeniowych i pochodnych zbliżą się ostatecznie do ideału Nassima Taleba, czyli systemu “antyfragilnego”.

To nie znaczy, że nie ma ryzyka w DeFi. Wielu obawia się, że szał wokół działań spekulacyjnych, takich jak “hodowla plonów” i powiązane dźwignie finansowe, może wywołać kryzys systemowy.

Jeśli tak się stanie, być może Bitcoin może zaoferować alternatywną, bardziej stabilną architekturę dla niego. Tak czy inaczej, pomysły na poprawę DeFi pojawiają się cały czas — czy to dla lepszych danych systemowych, czy dla bardziej wiarygodnych ram prawnych.

Z tego gwałtownego wzrostu wyłoni się coś przeobrażającego. Niezależnie od tego, czy jest on zdominowany przez Ethereum, czy rozpowszechniony w różnych sieciach blockchain, efekt końcowy wykaże większą synergię między protokołami,niż sugerowałyby to walczące ze sobą społeczności.

Stawką

Matt Luongo, założyciel cryptocurrency venture production Studio Thesis, napisał op-ed omawiając podobieństwa między “stacking sats” i zdecentralizowanych finansów. Podczas gdy hardnose bitcoiners mogą postrzegać Definiowanie jako rozpraszanie uwagi, Luongo uważa, że powinni przemyśleć swoje twierdzenia. Artykuł, opublikowany w październiku 2010 r. 1, jest fragmentem poniżej.

Staking sats?

Przydatność Bitcoina i uziemienie jako twardych pieniędzy odróżniają go od większości piany kryptograficznej z ostatnich kilku lat. Ocean opracowanych białych dokumentów Ethereum przyniósł stosunkowo niewiele działających projektów, a jeszcze mniej, które ktokolwiek spoza świata krypto nazwałby użytecznym.

Niezależnie od zalet Bitcoina, stwierdzam, że jestem maksymalistą pieniężnym, a nie maksymalistą Bitcoina. Uważam, że finanse są prawem człowieka, podobnie jak mowa i zgromadzenie, i że potrzebujemy sprawiedliwego i przejrzystego systemu finansowego, który uprawnia osoby fizyczne, a nie potężnych pośredników. Tak więc, chociaż wierzę w solidność Bitcoina i jego zdolność do przekształcania finansów, będę wspierać każdy projekt, który wspiera tę ostateczną wizję nowego systemu gospodarczego.

Fakt, że Ethereum nie jest Bitcoinem, że konsekwentnie napędza szum i bańki, i że nadal nie znalazł wykonalnego długoterminowego rozwiązania dla skalowalności, nie oznacza, że nie oferuje nic wartościowego. W rzeczywistości najlepsze platformy Defi Ethereum wykonują naprawdę ekscytującą i innowacyjną pracę i mają obietnicę dalszego przyczyniania się do zdecentralizowanej przyszłości pieniędzy.

MakerDAO działa jak instrument kredytowy, zwiększając płynność i zachęcając do większej liczby kredytów, gdy stopy procentowe są niskie. Compound, dzięki swoim protokołom stóp procentowych skoncentrowanym na deweloperach, umożliwia funkcje oszczędnościowe i kredytowe tradycyjnych banków. W bardziej tajemnych sferach projekty takie jak Synthetix oferują wersję handlu instrumentami pochodnymi. Razem platformy te stanowią zalążek nowego systemu finansowego.

Projekty o nazwach takich jak $ YAM i $TENDIES nie budzą zaufania, wiem. Ale Kop trochę w tym, co DeFi jest i robi, i fundamenty, które zostały ustanowione, a będziesz mile zaskoczony. DeFi jest bardzo realny i warto go zbadać i wyjaśnić.

Układanie SAT jest o stopniowo, stopniowo, uparcie gromadząc bogactwo w czasie. A DeFi jest w tym samym duchu, gdy jest prawidłowo wdrożony (nigdy pewna rzecz w społeczności Ethereum). To podstawowe Finanse: DeFi pozwala ludziom robić rzeczy, które już robią za pośrednictwem banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ale dobrze zrobione, oferuje te usługi w sposób bardziej sprawiedliwy, bardziej przejrzysty i bardziej satysfakcjonujący. Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że DeFi jest sprzymierzeńcem w realizacji wizji, którą dzieli z Bitcoinem: bez zaufania świata demokratyzowanych, suwerennych finansów.

To byłoby krótkowzroczne i egoistyczne ignorowanie potencjału DeFi do osiągnięcia celu, który jest przecież wspólny dla nas wszystkich. Byłoby jeszcze bardziej samodzielne ignorowanie realnych możliwości wprowadzenia pieniędzy do pracy, jak wtedy, gdy istnieje sposób dla posiadaczy BTC, aby zarabiać poprzez mosty krzyżowe, takie jak tBTC.

Jako Bitcoinerzy zawsze będziemy wierzyć w znaczenie solidnego pieniądza oraz w blockchain Bitcoina jako najlepszej technologii do jego ułatwienia. Istnieje duże ryzyko w Ethereum i w DeFi. Potencjalni inwestorzy muszą zawsze dołożyć należytej staranności. Ale Jestem tu, by ci powiedzieć, że DeFi jest prawdziwy. To bańka, ale nie kolejna bańka. I chociaż absolutnie są platformy” DeFi”, które się rozwalą i spalą, wiele z tych koncepcji jest dźwiękowych. Ludzie mają realne możliwości zarabiania, przeznaczając swoje pieniądze na pracę — a tam, gdzie to prawda, inwestycje i wzrost pójdą w ślad za inwestycjami.

Górna półka

Roszczenia o wyłudzenie

Lokalne siedziby rządowe w Japonii zostały dotknięte przez powódź prób wymuszeń wymagających bitcoin. Według raportu opublikowanego dziś w poniedziałek przez Japonię, od lipca tego roku takie groźby padły w co najmniej 18 prefekturach. Szantażyści podobno domagają się zapłaty w bitcoin, aby uniknąć detonacji urządzenia wybuchowego w różnych budynkach publicznych, od szkół do szpitali, choć żadna z japońskich ofiar nie zapłaciła szantażystom, za dzisiejszą Japonię. Austria również ucierpiała na podobnych zagrożeniach bombowych.

Compliance hire

BitMEX, Giełda instrumentów pochodnych kryptowaluta niedawno opłata przez władze USA, zatrudnił weterana branży, aby prowadzić swoje wysiłki zgodności w przyszłości. W poniedziałek na blogu, operator giełdy 100x ogłosił, że doświadczony oficer zgodności Malcolm Wright wejdzie na pokład, raportując do tymczasowego CEO firmy i COO Vivien Khoo. Wynika to z informacji o dochodzeniu dwóch agencji w firmie za rzekomo prowadzenie nielicencjonowanych usług handlowych.

Piżmo zaprzecza

Elon Musk rzucił wątpliwości na rzekomą obserwację bankomatu bitcoin w Gigafactory Tesla w Nevadzie. Użytkownik Twittera Will Reeves stwierdził w niedzielę, że “ właśnie przeszedł i zobaczył @elonmusk ma bankomat bitcoin w Gigafactory.”Tweetowi towarzyszył obraz z Google maps ujawniający lokalizację bankomatu po północnej stronie kompleksu fabrycznego. Tesla założyciel i CEO Elon Musk powiedział, że nie wierzy, że twierdzenie było “dokładne” w tweet w poniedziałek. Bitcoin ATM firma LibertyX potwierdził CoinDesk zainstalował trzy “tradycyjne Bankomaty “ na miejscu”, więc pracownicy mogą korzystać z kart debetowych i kupić bitcoin.”

Mały wpływ

Decyzja UK Financial Conduct Authority zakazująca inwestorom indywidualnym spekulowania na bitcoin i innych kryptowalutach może mieć minimalny wpływ, częściowo dlatego, że rynek jest tak mały, według analityków i menedżerów branżowych, którzy śledzą działalność handlową. Niektóre Brytyjskie domy maklerskie, które zaoferowały produkty pochodne kryptowalut handlowcom detalicznym, mogły zobaczyć spadek przychodów, choć duże giełdy kryptowalut, w tym Kraken, twierdzą, że wpływ będzie prawdopodobnie minimalny. Podczas gdy osoby w Wielkiej Brytanii mogą nadal handlować rzeczywistymi kryptowalutami.

Cyfrowy yuan

Chen Yulu, wicegubernator Chińskiego Banku Centralnego, powiedział w weekend w artykule, że cyfrowy projekt yuan powinien stanowić “niezależny” i “wysokiej jakości” element krajowej infrastruktury finansowej-donosi South China Morning Post. Chen dodał, że prace badawczo-rozwojowe nad cyfrowym Juanem powinny przebiegać w szybszym tempie, podczas gdy piloci powinni pokazać, że CBDC jest “kontrolowalna i chroni bezpieczeństwo płatności.”W zeszłym tygodniu miasto Shenzhen wraz z bankiem centralnym uruchomiło rodzaj loterii, dzięki której lokalni mieszkańcy mogą ubiegać się o niektóre z 10 milionów cyfrowych juanów, które zostaną rozdane.

Szybkie ukąszenia

Kto wygrał # CryptoTwitter?

--

--